sisini

Στις 10/11/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη  στην οικία Σισίνη, στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές οι μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου μας με τη συνοδεία των Φιλολόγων του σχολείου Κωστόπουλου Κων/νου Παναγιώτη και Κατσούλας Ανθής. Στο πρόταγμα της βιωματικής προσέγγισης του μαθήματος της Ιστορίας και της συνομιλίας του σχολείου μας με ποικίλες εξωτερικές μορφωτικές εστίες, η επίσκεψη στον τόπο δράσης και κατοικίας της σπουδαίας προσωπικότητας της Ελληνικής Επανάστασης Γεωργίου Σισίνη αποτέλεσε για όλους μας μια μοναδική εμπειρία.

Ο Αντιδήμαρχος Παιδείας, Νεολαίας και Άθλησης Δήμου Πηνειού κος Βασιλόπουλος Δημήτριος μας υποδέχθηκε με θέρμη και μας  ξενάγησε στο χώρο της οικίας. Στη συνέχεια ο πρώην Δήμαρχος Γαστούνης. μελετητής και βαθύς γνώστης της τοπικής ιστορίας, κος Λούρμπας Κων/νος με γλαφυρότητα και αφηγηματικό ενθουσιασμό μας “ταξίδευσε” στα χρόνια της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 μέσα από περιγραφές γεγονότων και πράξεων που σχετίζονται τόσο με τη ζωή του Γεωργίου Σισίνη όσο και με τους αφανείς ήρωες της ευρύτερης περιοχής που έδρασαν εκείνα τα χρόνια. Λίγα μέτρα μακρύτερα ο εφημέριος του Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Γαστούνης (ο, οποίος ανοικοδομήθηκε σε κτήμα της οικογένειας Σισίνης) π. Γεώργιος Χαρδαβέλλας διηγήθηκε στους μαθητές μας την ανεύρεση των ιερών λειψάνων των νεομαρτύρων Χρίστου και Πανάγου εκ Γαστούνης, ο δεύτερος από τους οποίους ήταν μέλος της οικογένειας Σισίνη. Στο τέλος απολαύσαμε τα κεράσματα που με πνεύμα αβραμιαίας φιλοξενίας μας προσέφεραν οι εφημέριοι του Ναού.